Boty pro Vaše pohodlí

Jak správně vybrat a ošetřovat obuv (materiály, výrobní způsoby)

Základní zásady při nákupu obuvi

Každá obuv musí odpovídat vašim fyziologickým předpokladům. Chodidla mají rozličné tvary, proto je důležité je obuv vyzkoušet ve stoje přímo na chodidle. Pozor na rozdílnost chodidel u jednoho člověka proto vždy zkoušejte obě boty. Je mnoho těch, jejichž chodidla jsou nějakým způsobem odlišná. Vybírejte obuv o půl centimetru větší, než je vaše velikost. Umožněním volného pohybu prstů v botě zabráníte jejich možné deformaci. Novou obuv noste zpočátku jen kratší dobu, aby se přizpůsobila tvaru Vašich nohou.

 

Aby Vám obuv dobře sloužila

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Obuv je nutné nechat po každém použití důkladně vyschnout (pokud možno i s vyjmutou vkládací stélkou), protože i po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou. Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení, zvláště stélek a podšívek. Pro zdraví nohou prospívá každodenní výměna ponožek a patřičná hygiena. Obuv je vhodné při jejím odpočinku napnout na napínáky odpovídající velikosti. Při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíce, čímž zabráníte prolamování materiálu v patní části obuvi. Obuv noste zašněrovanou. Chůze v nezašněrované nebo velké obuvi způsobuje nadměrné tření a následné prodření podšívky paty. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň a počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu. Opotřebené patníky a usňové podešve se běžně a včas opravují v rámci základní údržby, což je povinností uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti. Voda může pronikat jak usní, tak šitím a spoji dílců, zvláště u flexiblové (šité) obuvi v místě, kde je svršek přišitý ke spodku. Z tohoto důvodu flexiblová obuv není vhodná do deště. Pravidelným impregnováním a krémováním šitého spoje se dá ovšem pronikání vlhkosti do obuvi velmi účinně zabránit. Vyvarujte se rozmáčení obuvi. Promočenou obuv nechejte vyschnout při pokojové teplotě vycpanou např. novinovým papírem. Obuv nikdy nesušte u zdroje tepla, teplota nad 50°C poškozuje obuv. Usňovou obuv je vhodné před prvním použitím naimpregnovat a potom nakrémovat.

Obuv používejte účelově, účelovost ovlivňuje volbu použitého materiálu, konstrukci a provedení obuvi. Berte tedy při výběru vždy v úvahu, k jakému účelu chcete obuv používat. Pro každý účel je vhodný jiný druh bot. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, kontrukci, provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží na způsobu užití obuvi, které si chceme koupit.

Vycházková obuv - celoroční, letní nebo zimní

- obuv k nošení po místních komunikacích vyznačuje se mohutnější a trvanlivější konstrukcí spodku než obuv společenská střih svršku i použité materiály se vyznačují velkou pestrostí druhů materiálů

Společenská obuv

-je určena především pro krátkodobé nošení v interiéru jedná se většinou o celo usňovou polobotkovou obuv klasických střihů s usňovou podešví spojenou s vrškem lepením

Rekreační obuv - obuv pro volný čas

- obuv k nošení při sportovně-rekreačních a rekreačně-vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním prostředí obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustním spodkem

Domácí obuv

- lehká, převážně textilní obu v jednoduché konstrukce určená k nošení v místnostech Při výrobě obuvi se využívá široká škála materiálů a jejich kombinací

Vrchové materiály

Mezi základní vrchové materiály patří useň (vyčiněná kůže), poromery, plastické, pryžové a textilní materiály. Každý materiál má vlastní označení a specifické vlastnosti. Rozdílnosti jsou dány nejen vzhledem, ale i různými fyzikálně - mechanickými vlastnostmi, jejich životností a požadavky na ošetřování. Materiál významně ovlivňuje užitnou hodnotu obuvi a v mnoha případech určuje účel jejího použití. Znalost vlastností jednotlivých materiálů omezuje možnost špatného výběru obuvi a zajistí následnou spokojenost spotřebitele. Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi.Useň je nejvhodnějším materiálem, protože je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká useň má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.

Lakovaná useň s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.

Nubuk je useň broušená po líci. Podkategorií je tzv. "psavý nubuk", který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.

Velur (semiš) je useň broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.

Povrstvená useň je useň s nánosem vrstvy polyuretanu. 

Další materiály

Syntetické materiály - PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. 

V současné době je syntetika, nebo-li eko kůže čím dál častějším materiálem pro výrobu obuvi. Je tedy jasným trendem výrobců obuvi, a proto musíme přizpůsobit i její ošetřování. Nejprve si pojďme přiblížit co vlastně syntetická useň (kůže) je. Jedná se o dvouvrstvý materiál, kde je spodní část tvořena "nosičem" bavlněným úpletem a vrchní část tvoří zpravidla 100% polyuretan nebo jeho směsi. Díky moderním výrobním procesům je svým vzhledem k nerozeznání od pravé usně. Může napodobit hladkou hovězinu, jemnou teletinu, nebo vzorované exotické kůže. Narozdíl od známé koženky, která byla tvořena směsí na bázi PVC je moderní syntetická useň pružnější, příjemnější na omak a vyrábí se také v prodyšném provedení. Proto se můžeme také setkat s obuví ze syntetické usně s prodyšnou TEX membránou.

Textilní materiály - tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

Poromery jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.

Pryž mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv. Kombinované materiály používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.

Vodonepropustná membrána (přípona TEX) zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

Vodoodpuzující membrána (přípona TEX) zajišťuje vodoodpudivost a prodyšnost obuvi, ale nezajišťuje 100% vodonepropustnost. Používá se většinou pro vycházkovou obuv.

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

Usňová - její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.

Pryžová - přírodní materiál vyráběný z mízy gumovníku. Je pružná, velmi dobře odolná, vhodná do každého počasí a snadno se udržuje.

Syntetická  (ostatní)   - TPE - termoplastický kaučuk. Je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

    PU - polyuretanová podešev se vyznačuje lehkostí. Snadno se udržuje a je odolná vůči opotřebení.

    EVA - Měkký, lehký a ohebný polymer,  ale zároveň jeden z nejméně odolných.

                          Piktogramy-new

 

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

Obuv lepená - nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, či opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi, čímž dochází k destrukci napínací stélky.

Obuv flexiblová - obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku. Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí. Pravidelným impregnováním a krémováním šitého spoje se dá ovšem pronikání vlhkosti do obuvi velmi účinně zabránit

Obuv s přímo tvářeným spodkem - spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním materiálu. Nejčastěji se používá přímý nástřik PU podešve na svršek obuvi. 

Obuv rámová - spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k obšívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.                       

 OŠETŘOVÁNÍ OBUVI  

Krémy jsou všeobecně považovány za nejlepší prevenci před popraskáním přírodních materiálů jako je kůže, neboli useň. Přírodní kůže přichází při procesu činění o své přirozené součásti zaručující elasticitu, a to o tuky a vodu v kolagenní struktuře vláken. Tím, že je obuv často v kontaktu s vodou a nebo i tím, že je obuv nošena a pak vyschne, dochází ke zkracování vláken a následnému riziku popraskání. Proto je důležité průběžně tyto zvláčňující látky materiálu dodávat.

Při správném a pravidelném ošetřování se prodlouží nejen dobrý vzhled materiálu obuvi, ale také životnost obuvi! Obuv ošetřená krémem nebo balzámem přirozeně odpuzuje vodu, proto vám nepoteče do bot a většina z krémů a balzámů také omezuje tvorbu tzv. map od soli, což oceníte hlavně v zimě.

Useň s hladkým lícem - obuv zbavte nečistot měkkým hadříkem, popř. vlhkou houbou. Na suchý  svršek naneste tenkou vrstvu barevného nebo   bezbarvého krému a po zaschnutí obuv vyleštěte. Pro zvýšení vodoodpudivosti používejte impregnační spreje. Nedoporučujeme časté používání samoleštících emulzí, může dojít ke změně vzhledu a poškození svršku. Obuv nejprve naimpregnujte, nejlépe ve 2-3 vrstvách, přičemž impregnaci mezi vrstvami nenechejte zaschnout, ale pouze vsáknout. Po uschnutí obuv nakrémujte.

Vlasová-broušená useň - za sucha zbavte bláta a prachu kartáčem nebo speciální gumou. Na čištění větších nečistot a mastnot použijte speciální chemické přípravky. Vlasová useň se nekrémuje. Používají se renovátory a impregnační spreje.

Povrstvená useň - ošetřuje se stejně jako syntetický materiál.

Usňová obuv vybavena membránou - ošetřujte pouze prostředky, které mají doporučení pro použití na výrobky s Gore-Texem.

Syntetické materiály - nenáročné na údržbu. Postačí omytí vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utření do sucha. Nevystavujte náhlým změnám teploty a mrazu! I na syntetické materiály můžete použít stejné přípravky jako na useň. Je ovšem velmi důležité vyzkoušet přípravek na malém, nejlépe skrytém místě. Až poté co si budeme jistí materiálovou snášenlivostí, můžeme pokračovat v ošetření zbytku obuvi. 

Textilní obuv - čistí se za sucha kartáčováním a čistícími prostředky na textil. Žádnou obuv nelze prát v pračce, pokud na to přímo neodkazuje výrobce.

Zápach z obuvi a jak na něj

Zápach z obuvi vzniká pocením nohou, což je spojeno se vznikem bakterií, nedostatečnou hygienou, nedostatečným ošetřením vnitřků obuvi a celodenním nošením uzavřené obuvi.

Pojďme si tedy říct pár základních zásad, aby byla Vaše noha a bota co nejméně ve styku s bakteriemi, které zápach způsobují.

  • Základ je tedy hlavně v hygieně nohou. Pokud se Vám přílišně potí nohy, je třeba dodržovat tuto hygienu ještě více! Nohy si myjte mýdlem v teplé vodě klidně i několikrát denně.
  • Při zvýšeném pocení nohou pomáhá používání deodorantů-antiperspirantů pro nohy s nadměrnou potivostí. Velmi účinný je např. Top Gold Deodorant s arnikou, který regeneruje pokožku nohou a snižuje jejich potivost Obsahuje přísadu proti vysoušení pokožky a složky s účinností proti bakteriím, kvasinkám a plísním. Také Top Gold Deodorant s měsíčkem a šalvějí. Ten obsahuje bylinný komplex měsíček – šalvěj s regeneračním účinkem na drobné defekty pokožky nohou (puchýře, praskliny a otlaky), přísadu proti vysoušení pokožky, složky s účinností proti bakteriím, kvasinkám a plísním (Tea Tree Oil), látku omezující pocení a deodorační přísady pohlcující aktivně zápach nohou. Pomáhá také nohy ráno pravidelně zapudrovat pudrem na nohy. Vsákne totiž přebytečný pot. Podle potřeby, opakujte i během dne.
  • Nenoste uzavřenou obuv celý den. Pakliže musíte, měňte si aspoň ponožky několikrát denně dle potřeby a snažte se co nejvíce v obuvi větrat tím, že si ji občas sundáte.
  • Do práce si pořiďte přezůvky. Pokud Vám to pracovní prostředí umožňuje, nejlépe otevřené, aby noha mohla volně dýchat.
  • Do obuvi si pořiďte jakoukoliv vložku do bot, která Vám výrazně pomůže v pohlcování potu a pachu uvnitř obuvi. Ty levnější, které se rychleji opotřebí, je třeba měnit častěji – právě z hygienických důvodů.
  • Po delším nošení obuvi ( např. při návratu ze zaměstnání) z nich vytáhněte vložky a nechte je na suchém místě vyschnout, předejdete tím vzniku nežádoucích bakterií.  Ráno je pak do obuvi opětovně vložte, tím připravíte vaše boty na další náročný den.
  • Výborným zlepšovákem pro ošetření obuvi zevnitř jsou tzv. Batavan filtry, které obsahují dolomitický vápenec s příměsí levandule, které Vám boty krásně provoní a hlavně ošetří. Filtry vložte do kterékoliv právě vyzuté obuvi (nejlépe taktéž vytáhnout vložku a nechat volně vysušit) a nechte nejlépe přes noc působit. Dolomitický vápenec Vám obuv krásně vysuší, čímž zabrání vzniku a množení bakterií, levandule Vám obuv příjemně provoní. Dají se přehazovat z obuvi do obuvi a vydrží i půl roku.
  • S tímto pak souvisí deodoranty do obuvi. Jsou dobrým pomocníkem proti rychlému zmírnění pachu v obuvi, avšak musí se s nimi zacházet dle hygienických pravidel. Pouhý deodorant do obuvi Vám totiž pachy pouze překryje. A pokud obuv opět nevyvětráte a nevysušíte, bakterie se Vám budou uvnitř množit směle dál a Vy budete pach neustále jen překrývat. Nedojde tady tedy k žádnému vnitřnímu ošetření, natož zbavení se bakterií a pachu.  Sprej proto tedy stříkněte do obuvi a poté nechte opět důkladně vysušit. Doporučujeme používat deodoranty s příměsí antibakteriální složky, ionty stříbra, křemíku apod. Aktivní stříbro zabraňuje vzniku bakterií a plísní, křemík výrazně prodlužuje účinnost vůně. Doporučujeme používat v kombinaci s výše zmíněnými filtry do obuvi.
  • Dále se dají také pro ošetření boty zevnitř krásně použít kvalitní dřevěné napínáky. Ty boty nejenom že hezky vytvarují a nechají botě původní vzhled, ale také botu krásně vysuší, čímž se opět zbavujeme bakterií a plísní. Kvalitní cedrové napínáky navíc obuv krásně provoní.

Na závěr – vždy je nejdůležitější a nejúčinnější hygiena v kombinaci s kvalitními přípravky k tomu určenými. Lidské chodilo vyprodukuje denně až 0,5l potu. Proto nic nenechávejte náhodě a začněte s kvalitním ošetřením Vašich nohou i bot ještě dnes!

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 490 e-shop systém banan.cz

Zeptejte se cokoliv Vás zajímá:   e-mail: zeleznik@valentinaobuv.cz            Telefon+420 603 479 203  

 

Copyright © 2015 Valentina, spol. s r.o.